II Zawarcie Umowy, Siła Wyższa.
- W umowach, ofertach kupna lub oświadczeniu o przyjęciu oferty sprzedaży Kupujący będący osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą winien wskazać, jeśli zawierana umowa nie posiada dla Kupującego charakteru zawodowego.
- Zamówienia mogą być składane za pośrednictwem korespondencji e-mail na adres info@shp.com.pl.
- Specyfikacja produktów i terminy dostaw określane będą każdorazowo w dokumentach SAFE HYGIENE PRODUCTS (umowy, oferty, akceptacje ofert) i dostosowane będą do aktualnej dostępności produktów.
- Ceny widniejące na stronie internetowej SAFE HYGIENE PRODUCTS lub w materiałach informacyjnych stanowią jedynie informację handlową, a nie ofertę w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Złożenie przez Kupującego zamówienia określonego produktu za określoną cenę zyskuje charakter wiążący z chwilą potwierdzenia przyjęcia zamówienia do realizacji przez SAFE HYGIENE PRODUCTS na wskazanych przez SALMON HYGIENE warunkach.
- W przypadku, gdy realizacja zamówienia nie będzie możliwa, SAFE HYGIENE PRODUCTS przed potwierdzeniem Kupującemu przyjęcia zamówienia do realizacji jest uprawniony do odmowy realizacji zamówienia.
- Żadna ze Stron nie będzie ponosić odpowiedzialności za nienależyte wykonanie lub niewykonanie jej zobowiązań umownych spowodowanych siłą wyższą. Przez siłę wyższą Strony rozumieją zdarzenie zewnętrzne, niemożliwe do przewidzenia, o skutkach niemożliwych do zapobieżenia; w szczególności: klęski żywiołowe, wojnę, pożar, działania władz publicznych, akty terroru, zakłócenia produkcji, strajk, zamieszki, mobilizację, atak terrorystyczny, ograniczenia importu lub eksportu, ograniczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub usług, przejęcie środków transportowych przez organy władzy publicznej, ograniczenia funkcjonowania Strony wywołane chorobami zakaźnymi lub ich konsekwencjami itd. Jeśli którakolwiek ze Stron nie może spełnić swoich zobowiązań umownych z powodu zaistnienia siły wyższej, wówczas niezwłocznie zawiadomi drugą Stronę (o ile będzie istniała taka możliwość), o zaistniałych okolicznościach, a następnie Strony dokonają ustaleń w zakresie zmiany terminu lub sposobu realizacji danego zobowiązania.
- W razie zaistnienia zdarzeń noszących znamiona siły wyższej wpływających na możliwość należytego wykonania Umowy przez którąkolwiek ze Stron, Strony zobowiązują się do modyfikacji treści zawartej Umowy w ten sposób, aby umożliwić Stronie powołującej się na siłę wyższą możliwość wykonania przez nią obowiązków umownych. Modyfikacje treści zawartej Umowy mogą zostać w szczególności dokonane poprzez:
- zmianę terminu wykonania Umowy lub jej części,
- czasowe zawieszenie wykonania Umowy lub jej części,
- zmianę sposobu wykonywania Umowy,
- zmianę zakresu świadczeń niepieniężnych i odpowiadającą jej zmianę wynagrodzenia lub
- sposobu rozliczenia wynagrodzenia.
- Strony wzajemnie zobowiązują się do uwzględniania uzasadnionych wniosków Strony powołującej się na siłę wyższą w zakresie wyboru sposobu modyfikacji treści Umowy.
- SAFE HYGIENE PRODUCTS ma prawo powołać się również na wyżej wymienione czynniki siły wyższej w sytuacji, gdy mają one wpływ na wypełnienie zobowiązań przez swojego dostawcę.
- Niezależnie od powyższych uprawnień w razie wystąpienia u SAFE HYGIENE PRODUCTS lub u dostawcy SAFE HYGIENE PRODUCTS przeszkód w wykonaniu zobowiązania umownego o charakterze niepieniężnym spowodowanych siłą wyższą w powyższym rozumieniu, SALMON HYGIENE będzie uprawniona do odstąpienia od Umowy w całości lub w zakresie niewykonanej części przez złożenie stosownego pisemnego oświadczenia drugiej Stronie w terminie 60 dni od dnia zaistnienia przyczyny. W razie skorzystania z uprawnienia do odstąpienia SAFE HYGIENE PRODUCTS nie będzie zobowiązana do wyrównywania strat poniesionych przez Kupującego wynikających z odstąpienia od umowy oraz niewykonania części umowy objętej odstąpieniem.
- Zgodnie z ustawą z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta Kupujący będący konsumentem ma prawo odstąpić od zawartej umowy sprzedaży bez podania przyczyny w terminie 14 dni od daty wejścia w posiadanie produktu przez Kupującego lub wskazaną przez niego osobę trzecią inną niż przewoźnik, a w przypadku umowy, która obejmuje wiele produktów, które są dostarczane osobno, partiami lub w częściach – od wejścia w posiadanie ostatniego produktu, partii lub części. W celu skorzystania z tego uprawnienia Kupujący zobowiązany jest powiadomić SAFE HYGIENE PRODUCTS o odstąpieniu od umowy, składając jednoznaczne oświadczenie w tym zakresie. Aby zachować termin do odstąpienia od umowy, wystarczy, aby Kupujący będący konsumentem wysłał informację dotycząca wykonania przysługującego mu prawa odstąpienia od umowy przed upływem terminu do odstąpienia od umowy.
- W przypadku odstąpienia od umowy SAFE HYGIENE PRODUCTS zwraca Kupującemu wszystkie otrzymane od niego płatności, w tym koszty dostarczenia produktu (z wyjątkiem dodatkowych kosztów wynikających z wybranego przez Kupującego sposobu dostarczenia innego niż najtańszy zwykły sposób dostarczenia oferowany przez SAFE HYGIENE PRODUCTS), niezwłocznie, a w każdym przypadku nie później niż 14 dni od dnia, w którym SAFE HYGIENE PRODUCTS został powiadomiony o wykonaniu prawa odstąpienia od umowy. SAFE HYGIENE PRODUCTS ma prawo wstrzymania się ze zwrotem płatności do czasu otrzymania produktu. Zwracaną w związku z odstąpieniem od umowy rzecz należy odesłać niezwłocznie, a w każdym razie nie później niż 14 dni od dnia, w którym Kupujący poinformował SAFE HYGIENE PRODUCTS o odstąpieniu od umowy. Termin uznany będzie za zachowany, jeżeli Kupujący odeśle rzecz przed upływem terminu 14 dni.
- Zwracane produkty winny być w stanie nie wskazującym na zużycie i kompletne (wraz z pełnym wyposażeniem i akcesoriami, stanowiącymi ich integralną część), a także właściwie zabezpieczone na czas transportu.
- Kupujący ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości produktu wynikające z korzystania z niego w sposób inny niż było to konieczne do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania. W razie zmniejszenia wartości zwróconego produktu lub dostarczenia go w stanie niekompletnym SAFE HYGIENE PRODUCTS przysługuje prawo do dochodzenia od Kupującego odszkodowania, w zakresie dozwolonym przez obowiązujące przepisy prawa.
- Prawo odstąpienia od umowy nie przysługuje konsumentowi w przypadkach wymienionych w art. 38 pkt. 1-13 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta.
- Zawarte w ust. 11-15 powyżej postanowienia w zakresie dotyczącym konsumentów stosuje się także do umów zawartych przez osobę fizyczną zawierającą umowę bezpośrednio związaną z jej działalnością gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla tej osoby charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.